Weekend na Słowacji

Weekend na Słowacji

Rowerowe trasy Niżnych Tatr

Rozciągnięte na długości 80 km, równoległe do Tatr Wysokich i Zachodnich, oddzielone od nich Podtatrzańską Kotliną Tatry Niżne stanowią drugi co do wysokości grzbiet górski Karpat Zachodnich. Najwyższe ich szczyty Dziumbir i Chopok przekraczają 2000 m npm. Niezagospodarowane turystycznie, bez schronisk górskich są wyzwaniem dla tych, którzy chcą pieszo przemierzyć je w całości.

Niżne Tatry to nie tylko wspaniałe miejsce dla pieszych wypraw. To także idealny rewir dla amatorów dwu kółek. Miłośnicy jazdy terenowej znajdą tam mnóstwo ciekawych tras o różnym stopniu trudności. Leśne drogi stokowe w bocznych dolinach po obu stronach masywu pozwalają w kilku miejscach wjechać rowerem nawet na wysokości położone w głównym grzbiecie. W Tatrach Niżnych znajduje się też najwyżej położone miejsce w Karpatach Zachodnich, do którego można dojechać rowerem - szczyt Kralowej Holi leżący 1945 m npm we wschodniej części tych gór.

Obszar Niżnych Tatr to nie tylko świat górskich szczytów. Stamtąd rozpoczyna swój bieg Wag, najdłuższa rzeka Słowacji. Płynąc ze zboczy Kralowej Holi jeden z dwu jej głównych potoków Wag Czarny tworzy malowniczą dolinę. Oddziela ona północny skrawek Niżnych Tatr, Kozie Grzbiety, od głównego masywu. Wzdłuż środkowego odcinka potoku biegnie po zboczu wąska leśna droga, która poprowadzono jedną z rowerowych tras Tatr Niżnych. W maleńkiej osadzie Czarny Wag rzekę przegrodzono zaporą. Powstałe w ten sposób jezioro stanowi dolny zbiornik największej w całej Słowacji elektrowni szczytowo-pompowej. Do górnego zbiornika zbudowanego na wysokości 1160 m npm, na szczycie Wyżnego Sokoła doprowadzono drogę. To ona stanowi cel rowerowych wyjazdów. Wyłączona z ruchu wznosi się ostro wieloma serpentynami. Na dystansie 7 km pokonuje 460 metrową różnicę wysokości i doprowadza tuż nad skraj górnego jeziora. Rozległy widok jaki roztacza się z poprowadzonej wokół jeziora ścieżki nagradza w pęłni trudy rowerowej wspinaczki. Z wysokości 1160 m, tuż znad krawędzi zbocza widać oddzielone Kotliną Liptowską całe Tatry. Pośrodku wyniosła piramida Krywania, na prawo kolejne szczyty Tatr Wysokich, na lewo oddzielone obniżeniem dolin Cichej i Koprowej Tatry Zachodnie. Daleko na zachodzie, pośrodku Kotliny Liptowskiej całe pasmo Gór Choczańskich i część Wielkiej Fatry a bezpośrednio w dole maleńkie skupiska domków liptowskich wsi Wychodnej i Ważca.

Najkrótszy dojazd: przez przejście graniczne Łysa Polana "drogą wolności" przez Stary Smokowiec, Szczyrbskie Pleso. Szteube.



Galeria z naszych wypadów na Słowację, Węgry czy polskie góry